Committees

Conference Chair
Alessandro Cimatti (FBK, Italy)

Program Chairs
Alessandro Cimatti (FBK, Italy)
Marjan Sirjani (Malardalen University, Sweden; Reykjavík University, Iceland)

Workshop Chairs
Antonio Cerone (Nazarbayev University, Kazakhstan)
Marco Roveri (FBK, Italy)

Publicity Chairs
Alberto Griggio (FBK, Italy)


Program Committee
Wolfgang Ahrendt (Chalmers University of Technology, Gothenburg, Sweden)
Dalal Alrajeh (Imperial College London, United Kingdom)
Farhad Arbab (CWI and Leiden University, Amsterdam, Netherlands)

Luis Barbosa (Universidade do Minho, Braga, Portugal)

Jiri Barnat (Masaryk University, Faculty of Informatics, Brno, Czech Republic)

Antonia Bertolino (ISTI-CNR, Italy)

Dirk Beyer (LMU Munich, Germany)

Jonathan Bowen (London South Bank University, United Kingdom)

Mario Bravetti (University of Bologna, Italy)

Ana Cavalcanti (University of York, United Kingdom)

Alessandro Cimatti (FBK, Italy)

Jim Davies (University of Oxford, United Kingdom)

Anke Dittmar (University of Rostock, Germany)

Rocco De Nicola (IMT - School for Advanced Studies Lucca, Italy)

Patricia Derler (National Instruments, Berkeley, United States)

John Derrick (Unversity of Sheffield, United Kingdom)

George Eleftherakis (The University of Sheffield International Faculty, CITY College, Thessaloniki, Greece)

José Luiz Fiadeiro (Royal Holloway, University of London, United Kingdom)

Wan Fokkink (Vrije Universiteit Amsterdam, Netherlands)

Adrian Francalanza (University of Malta)

Hubert Garavel (INRIA Rhône-Alpes / CONVECS, France)

Dimitra Giannakopoulou (NASA Ames, United States)

Stefania Gnesi (ISTA-CNR, Italy)

Philipp Haller (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)

Klaus Havelund (Jet Propulsion Laboratory, California Institute of Technology, United States)

Rob Hierons (Brunel University, London, United Kingdom)

Hossein Hojjat (Cornell University, Ithaca, New York, United States)

Michaela Huhn (Ostfalia, Germany)

Einar Broch Johnsen (University of Oslo, Norway)

Gabriel Juhas (Slovak University of Technology, Bratislava, Slovakia)

Jens Knoop (TU Wien, Dept. of Computer Science, Austria)

Paddy Krishnan (Oracle, Australia)

Eva Kühn (TU Wien, Austria)

Kung-Kiu Lau (The University of Manchester, United Kingdom)
Mercedes Merayo ( Universidad Complutense de Madrid, Spain)

Sergio Mover (University of Colorado Boulder, United States)

Viet Yen Nguyen (Hypefactors, København, Denmark)

Fernando Orejas (UPC, Barcellona, Spain)

Corina Pasareanu (CMU/NASA Ames Research Center, United States)

Marinella Petrocchi (IIT-CNR, Italy)

Anna Philippou (University of Cyprus, Cyprus)

Sanjiva Prasad (Indian Institute of Technology, Delhi, India)

Geguang Pu (East China Normal University, Shanghai, China)

Leila Ribeiro (UFRGS, Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil)

Bernhard Rumpe (RWTH Aachen University, Aachen, Germany)

Gwen Salaün (Grenoble INP - INRIA - LIG, France)

Augusto Sampaio (Federal university of Pernambuco, Recife, Brazil)

Vesna Sesum-Cavic (TU Wien, Austria)

Marjan Sirjani (Reykjavik University, Iceland)

Graeme Smith (University of Queensland, Australia)

Bernhard Steffen (Univ Dortmund, Germany)

Markus Stumptner (University of South Australia, Australia)

Francesco Tiezzi (Università di Camerino, Italy)

Danny Weyns (Linnaeus University, Sweden)


Steering Committee
Manfred Broy (Technische Universität, Munich, Germany)
Radu Calinescu (University of York, United Kingdom)
Antonio Cerone (Nazarbayev University, Kazakhstan)
Rocco De Nicola (IMT Institute for Advanced Studies, Lucca, Italy)
Mike Hinchey Lero (The Irish Software Engineering Research Centre, Ireland)
Paddy Krishnan (Oracle Labs, Brisbane, Australia)
Eva Kühn (TU Wien, Austria)
Zhiming Liu (Birmingham City University, United Kingdom)
Gwen Salaün (Grenoble INP, Inria, LIG, France)

Local Organizing Committee
Annalisa Armani (FBK, Italy)
Antonio Cerone (Nazarbayev University, Kazakhstan)
Silvia Malesardi (FBK, Italy)